SON DAKİKA

Haberci45

Türkiye Satranç Federasyonu’ndan MCBÜ’ye Ödül

Türkiye Satranç Federasyonu’ndan MCBÜ’ye Ödül
Bu haber 24 Ekim 2018 - 20:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim ve Nörofizyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necip Kutlu ile Yüksek Lisans Öğrencisi Elif Sümeyra Erdemir’in birlikte yaptığı “Satranç Deneyiminin Kognitif Fonksiyonlara ve Duygusal Duruma Etkisi“ adlı araştırma, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay tarafından ödüle layık görüldü.

 

Ödül Töreni MCBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sami İlker, Türkiye Satranç Federasyonu Kulüpler Birliği As Başkanı Öğr. Gör. Zeki Diril, Manisa Satranç İl Temsilcisi Mehmet Albayrak, Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Tatlısumak, Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuran Ekerbiçer ve Fizyoloji Anabilim Dalı araştırma görevlileri ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü çalışanlarının katılımıyla Tıp Fakültesi 15 Temmuz Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Ödül, İl Temsilcisi Mehmet Albayrak tarafından takdim edildi. MCBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sami İlker de tüm davetlilere birer kitap hediye ederek, araştırmacılara başarılar diledi.

“Dünyada birçok okul satrancın değerini kabul ediyor”

MCBÜ Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim ve Nörofizyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necip Kutlu, Yüksek Lisans Öğrencisi Elif Sümeyra Erdemir ile birlikte yaptığı ‘Tecrübeli Satranç Oyuncuları ve Satranca Yeni Başlayan Bireylerin Beyin Kognitif Fonksiyonları İle Duygusal Durumlarının İncelenmesi’ adlı araştırma sonucunda, satrancın çocukların bilişsel ve duygusal gelişimine olumlu katkılarının olduğu saptandı. Prof. Dr. Necip Kutlu, “Psikoteknik ve psikomotor ölçme ve değerlendirme sistemi, bireyin yetenek (dikkat, muhakeme, görsel hafıza, konsantrasyon) ve zihinsel özelliklerinin süreçlerini, hareket performanslarını belirli koşullar altında gözlemlemeye yarayan test sistemidir. Bu test sistemi kişinin soyut olarak meydana getirdiği davranış, duygusal durum (anksiyete ve depresyon, güdü, tutum, savunma) gibi zihinsel faaliyetleri somut ve nesnel bir veri olarak elde etmeyi sağlamaktadır. Birçok anne ve babanın çocuklarının eğitiminde zorlandığı konulardan biri de dikkatlerini bir konuya odaklayamaması sorunudur. Halbuki konsantrasyonu sağlayan en önemli etken motivasyon faktörüdür. Her yetişkin birey için de geçerli olduğu gibi, çocuklar ancak istediği ve sevdiği konularda zorlamadan yoğunlaşabilmektedir. Çocuklar, satranç sayesinde konsantre olmayı öğrenebilmekte ve dikkat dağınıklığı probleminin azaldığı görülmektedir. Çocuk günlük hayatta öğrenmesi gereken doğru-yanlış, iyi-kötü hamle ya da davranışlar ile olayları neden-sonuç ilişkisine göre kavramayı henüz satranç oynarken anlayabilmektedir. Satranç oyunu bireylere farklı alanlarda birçok özellikler sağlayıp gelişimine katkıda bulunabilmektedir. Satranç, çocuklarımızın zihinlerini geliştirmesi ve küreselleşen dünyanın artan karmaşıklıkları ve talepleri ile baş etmelerine yardımcı olması açısından olağanüstü derecede etkilidir. Dünya çapında giderek artan sayıda okul, satrancın değerini kabul etmekte ve eğitim, standart müfredatın bir parçası haline gelmektedir. Satranç, çocuklara çeşitli zor problemleri çözmeyi öğretmenin eğlenceli bir yoludur. Oyuncular her oyunda, milyonlarca olasılık ile sürekli olarak yeni pozisyonlarla ve yeni sorunlarla yüzleşmektedir. Çalışmamızın katılımcı teminini sağlayan, büyük bir özveriyle bize yardım eden Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay, Türkiye Satranç Federasyonu Kulüpler Birliği As Başkanı Öğr. Gör. Zeki Diril, Manisa Satranç İl Temsilcisi Mehmet Albayrak, Yunusemre İlçe Temsilcisi Op. Dr. Erdem Nalbant ve eşi Dr. Olcay Nalbant ile Satranç İhtisas Spor Kulübü Başkanı Neşe Burhan’a, ayrıca satrançtaki derin deneyimlerinden ve danışmanlığından yararlandığımız Prof. Dr. Ertuğrul Tatlısumak’ a çok teşekkür ederiz” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER