SON DAKİKA

Haberci45
Adanaspor Akhisar Belediyespor Alanyaspor Antalyaspor Beşiktaş Bursaspor Çaykur Rizespor Fenerbahçe Galatasaray Gaziantepspor Gençlerbirliği İstanbul Başakşehir Kardemir Karabükspor Kasımpaşa Kayserispor Konyaspor Osmanlı Spor Trabzonspor

“Bir daha bu sporu yapamazsın” Dendi Avrupa Şampiyonu Oldu

“Bir daha bu sporu yapamazsın” Dendi Avrupa Şampiyonu Oldu
Bu haber 30 Haziran 2018 - 18:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mert Şişmanlar. Manisa onun adını judoda Avrupa şampiyonu olmasıyla duydu. Manisa Büyükşehir Belediyespor çatısı altında sayısız başarı ve madalya toplayan Mert’in başarı öyküsü, birçok genç sporcuya örnek olacak cinsten. İşte milli judocunun başarı öyküsü…

 

Judo Sporuna Kaç Yaşında Ve Nasıl Başladın?

Mert Şişmanlar: Judo sporuna 9 yaşında oyun amaçlı başladım. Annem evde çok şikayetçiydi benden. Çok hiperaktif bir çocuktum. Hocalarımız oyunsal faaliyetler düzenliyordu. Sonra gün geçtikçe zaman geçtikçe sevmeye başladım judo sporunu. Hocalarım bu sporu bana sevdirmeye başladı. Daha sonra kendime bir hedef koymaya başladım. Oyun amaçlı gitmiyordum artık idmanlara. Daha çok bir hedef üzerine yoğunlaştım. Antrenmanlara gide gide hocalarımın yardımıyla hayatımın bir parçası oldu judo sporu. Ailemin, kulübümün ve hocalarımın desteğiyle beraber güzel başarılar elde ettim.

Judo Sporuna Başlamana Kim Vesile Oldu?

Mert Şişmanlar: Benim bu spora başlamama Fatih Akcan hocam vesile oldu. Yakınlarımın da etkisi oldu. Judo sporuna başladıktan kısa bir süre sonra bu spor dalı benim için bir yaşam tarzı olmuştu. Şu anda hayatımda neleri başardımsa bunu judo sayesinde başardım. Şu anda insanların bana duyduğu saygı, bana gösterdiği ilgi judo sayesinde oldu.

Kendini Maçlara Nasıl Motive Ediyorsun?

Mert Şişmanlar: Bana güvenenleri düşünüyorum. Ailem, hocalarım ve bana büyük destek veren kulübüm bana çok inanıyor ve güveniyor. Hep bunları düşünüyorum. Bu da bana ayrı bir motivasyon sağıyor. Bana inananların ve güvenenlerin yüzünü kara çıkartmamak için çok daha fazla çalışıyorum. Bunlar bana çok güzel motivasyon oluyor. O şekilde hazırlanıyorum.

Milli Takımda Kamp Dönemi Nasıl Geçti?

Mert Şişmanlar: Azerbaycan, Kore ve Japonya gibi güzel bir kamp dönemi geçirdik. Önümüzdeki ay içerisinde Çek Cumhuriyetinde Avrupa kupasına katılacağım. Daha sonra ise Eylül ve Ekim ayında yapılacak olan Gençler Avrupa ve Gençler Dünya Şampiyonasına hazırlanacağım. İnşallah her şey istediğim gibi olur. Kamplar çok verimli geçti. Kendi performansımın önüne geçtim. Çok çalıştım ve çok fazla sporcuyla antrenman yaptım. Güzel çalıştık. İnşallah çok çalışmamızın meyvelerini alacağız. Kendimi çok hazır hissediyorum. Başarılı olacağıma inanıyorum. İnşallah bayrağımızı göndere çektirip, istiklal marşımızı tüm dünyaya dinlettireceğim.

Genç Yaşta Yaşadığın O Ciddi Sakatlığı Anlatır mısın?

Mert Şişmanlar: Antrenmanda fazla ısınmamıştım herhalde. Ters bir hareket oldu, sakatlık geçirdim. Uzun bir süre antrenman yapamadım. İyileştikten sonrada yavaş yavaş çalışmalara başladım. Bacağım üç yerinden kırılmıştı. Hocalarımın desteğiyle atlattım. Doktorlar bir daha bu sporu yapamazsın dediler. 6 ay yürüyemedim. 6 aydan sonra da topallıyordum ve doğru düzgün yürüyemiyordum. Sonra yavaş yavaş her şey düzene girdi.

Sakatlık Dönemi Senin İçin Nasıl Geçti?

Mert Şişmanlar: O dönem çok zor geçti benim için. Evde sürekli yattım, hiçbir sosyal yaşantım yoktu. 6 ay hiç yürüyemedim zaten. 2 defa ameliyat geçirdim. Sonrasında yavaş yavaş yürümeye başladım. Spora başladıktan 4-5 yıl sonra 2013 yılında sakatlanmıştım. Beni çok geriye attı bu sakatlık. Eski formuma dönmem çok uzun sürdü zaten. Yaşadığım sakatlıktan sonra çıktığım müsabakalarda İki sene hiç madalya alamadım. 2016 yılında formumu yakaladım. Belki de bu sakatlık beni teşvik etti.

Judo Sporunda İlk Madalyanı Hatırlıyor musun?

Mert Şişmanlar: Ben 2009 yılında judo sporuna başladım. O yıl Manisa’da bir turnuva düzenlenmişti. Mesir Turnuvası adı altında düzenlenen yarışmada Manisa 2’incisi olmuştum. Manisa dışında ise ilk madalyamı Çorum’da aldım.2012 yılında Çorum’da yapılan Türkiye Minikler Judo Şampiyonasında 2’inci olmuştum. 2016 yılında ise Balkan Şampiyonasında 2’inci oldum. Liselerde Türkiye şampiyonluğu derecem var. Geçtiğimiz yılda Avrupa şampiyonu oldum.

Kamp Dönemleri Nasıl Geçiyor?

Mert Şişmanlar: Kamp dönemleri çok planlı ve programlı bir şekilde geçiyor. Sabah kahvaltımız, antrenman programımız, akşam yemeğimiz her şey programlı. Sürekli bir program içerisinde oluyoruz. Çok yoğun geçiyor, vaktimin çoğu genelde antrenmanlarda geçiyor. Manisa’da ise Fatih hocamla birlikte antrenmanlara devam ediyorum.

Judo Hayatında En Büyük Hedefin Ne?

Mert Şişmanlar: Şimdi hedefim Avrupa dünya şampiyonu olmak. Uzun vadede hedefim ise her sporcunun rüyası olan olimpiyatlar. Olimpiyatlarda yarışıp madalya sahibi olmak istiyorum. En büyük hedefim bu. İnşallah bunu Manisa Büyükşehir Belediyespor’un sporcusu olarak başaracağım. Bunun için de çok çalışıyorum. İnşallah Manisa Büyükşehir Belediyespor’un sporcusu olarak hedeflediğim başarılara ulaşacağım.

Manisa Büyükşehir Belediyespor’un Sporcusu Olmak Nasıl Bir Duygu?

Mert Şişmanlar: Bir kere sporu çok seven ve sporcuya büyük destek veren bir büyükşehir belediye başkanına sahibiz. Başta Cengiz Ergün başkanımız olmak üzere kulüp başkanımız Mevlüt Aktan ve yönetim kurulu üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Bize çok güzel imkanlar veriyorlar. Gerek maçlara gittiğimizde kalacağımız yerleri ayarlıyorlar. Otobüsümüzü ayarlıyorlar, giyeceğimiz eşofmanları ayarlıyorlar. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Cengiz Ergün başkanımız spora çok destek veriyor. En iyi otellerde konaklıyoruz. Bir dediğimiz iki edilmiyor. Manisa Büyükşehir Belediyespor’un sporcusu olmak çok ayrıcalıklı bir durum.

Judo Hayatında Unutamadığın Maç Hangisi?

Mert Şişmanlar: Avrupa şampiyonasında yarı final maçıydı. Alman rakibimle karşılaştım. Maç normalde berabere bitmişti. Süre bitti, altın puan uygulaması oldu. Orda da puan alan maçı alıyordu.  Kıran kırana bir maç olmuştu. Çok heyecanlı geçmişti. Maç gitti geldi.  Kazanan ben olmuştum. O maçı hiçbir zaman unutamam.

Ailenin Desteği Nasıl?

Mert Şişmanlar: Ailem çok destek oluyor. Babam beni sürekli gelip götürüyordu antrenmanlara. Sevdirmeye çalışıyordu beni. Babam Zafer Şişmanlar bana çok destek oldu. Aynı şekilde annem Işılay Şişmanlar da. Ailem bana her zaman büyük destek oldu. En zor dönemlerimde bana büyük moral verdiler.

Manisa Büyükşehir Belediyespor Sana Neler Kazandırdı?

Mert Şişmanlar: Kulübümüz beni çok destekledi. Çok haber yaptı benim hakkımda. Billboardlara resmim konuldu. Bu da aşırı bir ilgiye neden oldu. Yolda geçen berisi beni mesela gördüğünde, ‘Sen judoda Avrupa şampiyonu olan sporcuydun değil mi’ diye soruyordu. Alt yapıya çok sporcu geldi. Aileler çocuklarını göndermek istedi judo sporuna. Alt yapıya çok yoğun bir ilgi oldu. Manisa’nın beni ön plana çıkarması çok güzel oldu. Ben şu anda profesyonel spor hayatıma devam etmek istiyorum. Ondan sonra bende başarılı sporcular yetiştirmek istiyorum. Şampiyonlar çıkarmak istiyorum.

Milli Takım Dışında Antrenman Programın Nasıl?

Fatih hocamla aramız çok iyi. Bana özel zaman ayırıyor. Ben Manisa’ya geldiğimde günde iki tane idman yapmak zorundayım. Fatih hoca benle gelip fazladan antrenman yaptırıyor. Çalıştırıyor beni ilgileniyor benle. Benim başarılı olmamda en büyük etkenlerden birisi. O olmasa be şu anda judo yapmazdım. Tekrar başlamazdım ayağım kırıldıktan sonra. O beni motive etti.  Aynı şekilde İsmail Canıtez hocamda bana büyük zaman ayırıyor ve gelişimimde önemli rol oynayan bir isim.

Spor Hayatında Başarılı Olmanın Sırrı Ne?

Mert Şişmanlar: Başarılı olabilmek için disiplinli çalışmak gerek. Sabır etmek gerek. Bir hedefte yoğunlaşmak gerek. Çünkü bir insanın hedefi olmadığı zaman başaracak bir şeyi olmaz. Ama bir hedefe yöneldiği zaman adım adım kademeleri çıkarak hedeflerine ulaşabilirler. Önünüzde bir kapı var anahtarı da sizde. Çalıştığın sürece başaramayacağın bir şey olmaz.

Aile Gururlu

Mert’in babası Zafer Şişmanlar: Oğlu Mert’in başarılarıyla gurur duyduklarını söyleyen baba Zafer Şişmanlar, “Oğlum Mert sadece bize değil, şehrimize, ülkemize değer kazandırdı. Mert sadece bizim gururumuz olmaktan çıktı. Bu gurur şehrimizde ve ülkemizde tüm insanların oldu. Mert’in başarısı herkesi etkiledi. Birçok ailenin çocuğu judo ve farklı spor branşlarına yöneldi. Oğlum Mert’i örnek gösterip çocuğunu spora yönlendiren birçok aile tanıyorum. Bu da bizi çok memnun ediyor. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün spora ve sporcuya büyük destek veriyor. Bunu anlatmamıza gerek bile yok. Tüm Manisa bunu görüyor ve biliyor. Manisa Büyükşehir Belediye Spor Kulübü, futbolda ve basketbolda bir üst lige yükseldi. Mücadele verdiği tüm spor branşlarında başarıdan başarıya koşuyor. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün spora inanılmaz katkıları var” diye konuştu.

Mert’in annesi Işılay Şişmanlar: Manisa Büyükşehir Belediyespor’un şampiyonu Mert Şişmanlar’ın annesi Işılay Şişmanlar ise bir anne olarak sürekli oğlunun hasretini çektiğini söyleyerek, “ Ben bir anne ve kadın olarak duyguları en yoğun yaşayan insanım. Bizim için zor bir süreç. Oğlum Mert gidiyor ve aylarca kamplarda kalıyor. Kendisini göremiyorum. Bu da hasrete neden oluyor. Ama sonuçta çok mutluyuz. O istediği yolda ilerliyor. Başarılarını gördükçe hasretine katlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.